Що е то "ВАГЛЕР" и има ли той почва у нас?
Що се отнася до риболова на плувка, този вид няма равен. Ваглер е название, което е наложено на плувките с прикачане в долния край. Названието идва точно от начина на захващане към линията (waggle от англ. - клатя, поклащам/ waggler - клатещ се). При замятане и работа, плувката се клати, понеже е закачена с долният си край към основното влакно. Единствените условия, в които не можем да ги използваме, са силно течение и голяма дълбочина. За всякакви други риболовни сценарии има определен вид ваглер и монтаж за него 😉.
В тази статия ще се опитаме да дадем възможно най-кратка, точна и ясна информация за този магичен риболов. Тази задача няма да е лека, тъй като риболовът с ваглер е една огромна вселена, която непрекъснато се разраства и променя. Но нека да започнем от някъде.
Преимуществата на Ваглера
Долното прикрепяне на ваглера позволява влакното ни да лежи под повърхностният воден слой. Колкото е по-дълъг ваглерът, толкова по-дълбоко може да лежи основното ни влакно - колкото дълбоко лежи, толкова по-малко му влияе вятъра и повърхностното течение на водата.
Подвижните монтажи, с правилните ваглери, ни дават възможност да ловим на големи дистанции без ограничение в дълбочината.
Може да ловим на пропадане или да се закотвим на дъното. Изборът е изцяло наш.Такъми
За риболов с ваглери се употребяват главно мачови пръчки, но съществуват и методи на ваглер с директен телескоп или уип. В зависимост от предназначението на ваглера, който сме избрали, се ползват пръти с различни дължини и строй. Универсалните дължини са 13ft(фута) - 3,90m и 14ft - 4,20m. Те са и най-разпространени в България. С тези дължини може да ловим на близо с фиксиран ваглер и да мятаме на далеко с ваглер за дистанция. Aкцията обозначена на всеки прът определя теглото на такъма (утежнението на ваглера + утежнението на линията), с който мачът работи най-добре при изхвърляне. Важно е да се знае, че мачове с ниска акция могат да се справят с големи риби - акцията е свързана с теглото на хвърляне, а не с размера на рибите. В най общи линии: 5-15gr е мач с лека акция (light), 8-25gr е със средна (medium), а 10-30gr е силова акция (power/ heavy/ carp). Трябва да се отбележи още, че мачове със силова акция могат да ловят и дребни риби с удоволствие, заради работата на самата карбонова бланка.
Мачове с дължина от 10ft - 3m до 12ft - 3,6m са предназначени за риболов на комерсиални водоеми, където не се търси голяма дистанция. Ползват се с пелет ваглери (pellet wagglers, за които ще стане дума по-късно) и на река, там където условията не позволяват по-дълги пръчки. На пазара вече има много такива мачове, които са специално обозначени като пелет ваглер мачове.
Мачове с дължина от 10ft - 3m до 12ft - 3,6m са предназначени за риболов на комерсиални водоеми, където не се търси голяма дистанция. Ползват се с пелет ваглери (pellet wagglers, за които ще стане дума по-късно) и на река, там където условията не позволяват по-дълги пръчки. На пазара вече има много такива мачове, които са специално обозначени като пелет ваглер мачове.
Мачове с дължина от 15ft - 4,50m до 18ft - 5,50m са специализирани пръти за риболов на дистанция със слайдери и риболов на река. Доста рядко се срещат и е нужно да имаме опит, за да ловим с тях.
Мачовите пръчки се отличават с много водачи и тънки бланки. Многото водачи помагат при контрола на линията при вятър и дъжд, помагат и при замятането и най-вече - разпределят натоварването равномерно върху бланката. Колкото повече водачи има мачът, толкова повече бланката "работи", но и теглото се увеличава. Теглото на мачове е много важно, необходимо е то да е възможно най-ниско. Балансът между макарата и въдицата е от по-голямо значение от самото тегло. Дори и при относително голямо тегло на въдицата, ако тя е в баланс с макарата, няма да има натоварване при продължителен риболов. По-старите мачове от острова имаха подвижни държачи за макарата. С тях можеше да балансираш мач и макара до съвършенство. Пазарната политика заличи това удобство, затова съвършените мачове са произведени някъде преди 20 години и имат колекционерска стойност, но това е друга тема.
Има главно два строя на въдиците - параболичен и прогресивен. Прогресивният е добър да достигане на големи дистанции и борба с едри риби. Параболичният строй също е добър за работа с едри риби, но при него могат да се използват по-тънки поводи, тъй като бланката "работи" по цялата си дължина. На качествените английски мачове ще забележите, че има обозначение за дебелина на подходящите поводи, т.е. ако обозначението е ниско, мача ни е параболичен 😉. Колкото е по-тънка бланката - толкова е по-работна.
Влакното за ваглери е само едно - от 0,20mm и нагоре и задължително потъващо. Марки на пазара бол - всеки си избира на кого да робува. Ползва се дебело основно, защото решава половината проблеми с оплитанията. Другите плюсове са, че при подвижен монтаж, ваглера се плъзга безпроблемно и че при тежки плувки и големи сачми по линията, по-дебелото влакно може да се справи с натоварването. Аз предпочитам твърди и не много разтегливи влакна, защото не оплитат и засичат по-добре, особено на дистанция. Потъващото влакно улеснява потапянето на линията под водата и нейното изпъване без "пазви" или "шкембаци".
Поводите е хубаво да са тънки (колкото мачът позволява) и меки. Разбира се има и изключения. А за куки - каквито ти душа иска 😃.
Поводите е хубаво да са тънки (колкото мачът позволява) и меки. Разбира се има и изключения. А за куки - каквито ти душа иска 😃.
Видове Ваглери
Заради голямото разнообразие от ваглери и специфични монтажи за тях, много запалени риболовци обръщат гръб на този ефикасен и елегантен метод за риболов на плувка. В следващите редове се навявам да хвърля достатъчно ясна светлина върху видовете ваглери и тяхното приложение.
За да не стане каша, ще разделя типовете в различни категории. Според утежнението, което носят биват: утежнени - loaded (носят над 50% от баластният си капацитет в долният край на тялото), полу-утежнени - semi-loaded (носят под 50% от баластният си капацитет в долният край на тялото) и неутежнени - unloaded (без никакъв баласт). На всеки ваглер има обозначение колко утежнение има и колко още носи.
Straight waggler (Прав ваглер)
Наричан е "прав", защото е с еднаква дебелина по цялото си протежение. Обикновено е неутежнен, но може и да има утежнение. Подходящ за фиксирани монтажи. Заради дебелата антена, този тип се ползва за по тежка стръв - царевица, пелети, месо. Ползва се за по-къси дистанции и не големи дълбочини. Става и за средно бързи и дълбоки реки.Insert waggler (Вмъкнат ваглер)
Под "вмъкване", англичаните са имали в предвид антената на плувката. Това е "прав" ваглер, на който е вмъкната по-тънка антена при неговото производство. Като свойства прилича на straight ваглера, но е много по-чувствителен, което го прави идеален за дребни и срамежливи риби. Чудесен за фиксиран монтаж на пропадане или за отчитане на кълване с повдигане или повеждане. За къси дистанции и стояща вода.
Canal waggler (Ваглер за канали)
Това е братчето на Insert waggler-а. Разликата при него е, че тялото прогресивно изтънява към антената, което го прави още по-чувствителен. Ползва се фиксиран, главно на канали и трудни водоеми. Може да се използва с директен телескоп или уип "от ръка".
Тук трябва да е "кристално ясно" какво са имали на ум англичаните. Crystal waggler може да е straight или insert (дебела/тънка антена), който е прозрачен. С утежнение или без. Ако е утежнен, става и за подвижен монтаж и средни дистанции. Идеален за бистра вода и мнителни риби. Straight Crystal Unloaded waggler (прав неутежнен прозрачен ваглер) е чудесен при риболов на кефали на река. Тази плувка няма сянка 😈.
Speci waggler (Специ ваглер)
В контекста на речният риболов, трябва да споменем този вид. Името му говори, че е наистина специален. Проектиран е за риболов в бързи реки. Конусът се стеснява към основата, а в антената е най-дебел. Тялото е дебело и стабилно. Дизайнът му позволява далечно замятане, видимост и стабилност, дори в бърза вода. Не е утежнен и се монтира задължително фиксиран.
Pellet waggler (Пелет ваглер)
Най-младият в семейството. Проектиран за риболов с пелети на комерсиалните водоеми (паткарниците 😂). Напълно утежнен, няма нужда от съчми по линията. При хранене с едра стръв - пелети, царевица, месо, звукът привлича рибите. Ваглерът имитира звука на падащо едро парче храна. С каквото храним - с това ловим. Тежката стръв пропада без утежнение на линията, а масивната плувка може да я понесе. Лови се фиксирано и на пропадане с често презамятане. От тежестта и обема на ваглера, рибата се самозасича. Има приложение и на реката, когато ловим кефали на отсрещния бряг с голяма сръв на дълъг повод и без олово на линията.
Match waggler (Състезателен/Мачов ваглер)
Това е ваглер, който носи над 50% от утежнението си в основата. Този тип ваглери имат няколко баластни шайби, който могат да се развиват и махат от основата на плувката. По този начин можем да махнем утежнение от тялото и да го добавим на линията под формата на допълнителни съчми. Това се прави, ако излезе вятър и ни трябва повече стабилност на линията или искаме да стигаме дъното по-бързо. Собственото утежнение на този ваглер го поставя в работно положение веднага след като попадне във водата. Тежестите на линията само фино доутапят плувката.
Състезателните ваглери са снабдени и с различни допълнителни върхове - с различни цветове, тънки, дебели и кухи. Цветовете се сменят според отражениято на водната повърхност. Тънките върхове са най-чувствителни. Дебелите са за по-тежка стръв. Кухите са видими на голяма дистанция, но остават чувствителни, защото нямат съпротивление с водата.
С тези ваглери може да се лови на средни и далечни дистанции. Монтажите са (главно) подвижни . Голямата тежест в основата ги прави много точни и лесни за замятане. Недостатъкът при тях е, че при силен вятър може да се местят, защото главното утежнение се намира в близост до повърхността. Това е единият от двата големи биячи сред ваглерите.
С тези ваглери може да се лови на средни и далечни дистанции. Монтажите са (главно) подвижни . Голямата тежест в основата ги прави много точни и лесни за замятане. Недостатъкът при тях е, че при силен вятър може да се местят, защото главното утежнение се намира в близост до повърхността. Това е единият от двата големи биячи сред ваглерите.
Winged/Dart waggler (Крилат/Дарц Ваглер)
Това е вариация на мачовият ваглер, при която до антената са разположени стабилизиращи крилца. Крилцата подпомагат точното замятане на дистанция, дори в силен вятър.
Slider (Слайдер)
Това е другият голям бияч сред ваглерите. При тази плувка, монтажите са винаги подвижни (пр. от англ.: slide-плъзгам). Слайдерите са полу-утежнени (semi-loaded), защото носят от 1/3 до 1/4 от капацитета на основата. По-голямата част от утежнението е върху основното влакно. Това прави плувката изключително стабилна и при най-тежките условия на риболов. При нужда, може да легнем на дъното с целия повод за допълнително закотвяне. Ако и това не помогне, няколко съчми №8 върху повода ще наклонят везните в наша полза. Със слайдер може да ловим в много дълбоки води и сравнително големи дистанции. Дистанцията е недостатък при слайдерите. Полу-утежнението помага за по-точно и далечно замятане, но трябва задължително да се комбинира със специализиран монтаж за слайдер. Тук в играта влизат дългите мачове над 16ft - 4,80m. С по-дълъг мач можем да спечелим още няколко метра дистанция. Това е моят фаворит сред ваглерите, защото има широко приложение по българските водоеми.
Обобщено за слайдера - стабилен при вятър, вълни и слабо течение. За големи дълбочини; чувствителен и при много олово по линията, но не лети като мачовите ваглери.
Обобщено за слайдера - стабилен при вятър, вълни и слабо течение. За големи дълбочини; чувствителен и при много олово по линията, но не лети като мачовите ваглери.
Driftbeater/Windbeater (Дрифтбитър)
Това е разновидност на слайдера. Преди 20тина години го наричаха Windbeater, а по-последна мода е Driftbeater. Плувката обаче си е една и съща. Дрифтбитъра е слайдер, който може да е полу-утежнен или неутежнен. Работи със същите монтажи като слайдерите. Тази модификация е създадена специално за много, ама много тежки условия: подводни и повърхностни течения, силен вятър и вълни. Дрифтбитъра има дълга карбонова антера, която завършва с обемисто топче от балса или друг плаващ материал. Тънката антена има минимално съпротивление в горният слой на водата, където вятъра образува повърхностни течения. От друга страна, обемистият плаваем връх, стабилизира плувката във вълните и не ѝ позволява да потъне. Това е ваглер, който всеки трябва да има в кутията си. Много е жалко, че не са толкова популярни, колкото заслужават да бъдат. Не съм ги срещал по магазините и се налага да си ги правя сам.
Монтажи
Истината е, че има купища монтажи и техни вариации. Всеки риболовец трябва сам да провери кои стават и кои не. Ще категоризираме монтажите, подобно на видовете ваглери, за да може информацията да е възможно най-лесносмилаема. Според начина на прикрепяне на ваглера към основната линия, ще разграничим: фиксиран или подвижен монтаж. Според метода на презентация: на пропадане и в група (на дъното).
На снимката горе можем да видим три фиксирани монтажа.- Първият монтаж е пелет ваглер на пропадане. Фиксирането е с два силиконови стопера. Нищо сложно.
- Вторият фиксиран монтаж е на insert waggler, отново на пропадане - групираното утежнение фиксира ваглера. На линията има няколко дропера, които пропадат през слоевете. Добър монтаж за риболов на бабушка, чевеноперка, мъздруга и мнителни риби като лин, каракуда и шаран. При риболов на пропадане се храни с прашка и се ползва една и съща стръв за куката и за подхранване. Подходящи са кастерите, белите червеи, коноп, пелети и други.
- Третият монтаж пак е фиксиран със съчми, но утежнението е в група близо до повода. Правият ваглер монтиран по този начин е подходящ за бавна река или за пропускане на дребните бабушки и уклеи в горните слоеве.
Подвижният монтаж изисква малко повече обяснение и пояснение. Хубавото при него е, че работи еднакво добре и при слайдер и при мачов ваглер. За да построим линията, първо връзваме подвижен възел от монофилно влакно 0,20mm. Възелът е много лесен.
След като внимателно навлажним и затегнем възела, трябва да изрежем оставащите крайчета. Тук много хора бъркат и оставят много къси ушета на възела. Късите ушета оплитат, запират на водачите и образуват куп други главоболия. Много е важно да се оставят дълги стърчащи краища (поне 6cm), за да могат свободно да се прегъват, когато минават през водачите. Може да сложим втори подвижен възел ако ловим на дистанция и се притесняваме от разфиксиране на дълбочината.
След като сложим подвижен възел на основното влакно, нанизване малко мънисто, което да спира на възела. След мънистото нанизваме плъзгащ адаптер за ваглери или малък вирбел с карабинка, на който предварително сме стеснили отвора с клещи, за да не преминава през мънистото. Ако ловим със слайдер най-добре е директно да го нанижем на основното.
На края на основното връзваме микровирбел, към който се прикача повода с куката.
Когато сме готови с всички стъпки, преминаваме към подредбата на линията. Това е следващият ключов момент.
Формулата за безпроблемен монтаж е следната: разстоянието от куката до дропера А-B, (виж по горната снимка) трябва да е по-малко от разстоянието от дропера до основното утежнение B-C. Важно е и разстоянието от дропера до основното утежнение B-C да е с дължината на два ваглера (т.е. ако ваглерът Ви е дълъг 30cm, тогава от дропера до основно утежнение трябва да има 60сm и повод 40cm).
На края на основното връзваме микровирбел, към който се прикача повода с куката.
Когато сме готови с всички стъпки, преминаваме към подредбата на линията. Това е следващият ключов момент.
Формулата за безпроблемен монтаж е следната: разстоянието от куката до дропера А-B, (виж по горната снимка) трябва да е по-малко от разстоянието от дропера до основното утежнение B-C. Важно е и разстоянието от дропера до основното утежнение B-C да е с дължината на два ваглера (т.е. ако ваглерът Ви е дълъг 30cm, тогава от дропера до основно утежнение трябва да има 60сm и повод 40cm).
Дропера в този монтаж трябва да е голям - поне 1гр. Големите дропери са нужни за регистриране на кълване с повдигане.
Техника
Има няколко протоколни техники, чието спазване гарантира безаварийното прилагане на ваглера в практика.
При хвърлянето е важно да спираме влакното от изнизване, малко преди ваглера да приводни. Тази техника изпъва такъма в момента на приводняването и предотвратява оплитанията.
След като такъма влезе във водата, потапяме върха на въдицата и правим няколко бързи оборота, за да потопим влакното под повърхността. Може да отворим шпулата, докато ваглера удари във възела. По този начин плувката няма да се мести, докато такъмчето ни пропада.
Дълбочината можем да измерим с голяма съчма стисната директно на куката.Ако фиксираме ваглера със съчми, трябва да оставим 2-3mm луфт между двете фиксиращи съчми. Оплитанията ще намалеят.
Да отбележим няколко важни изключения от правилата:
За риболов с ваглер на река с бързо течение, не ни трябва потъващо влакно. Нужно ни е леко и прозрачно такова.
За риболов с ваглер на река с бързо течение, не ни трябва потъващо влакно. Нужно ни е леко и прозрачно такова.
При същият риболов не трябва да изпълняваме упражнението за потапяне на влакното.
Всеки ваглер има означение за съчмите, които може да поеме. Повечето са в английски стандарт и може да ни объркат. Точните стандарти и тегло са тези:
Размери:
1SSG = 2AAA
1AAA = 2BB
1BB = 2No1
1No1 = 2No4
1No4 = 2No6
1No6 = 2No8
Тегло:
SSG = 2gr
AAA = 1.2gr
BB = 0.4gr
No1 = 0.3gr
No4 = 0.2gr
No6 = 0.1gr
No8 = 0.06gr
No9 = 0.05gr
No10 = 0.04gr
No12 = 0.02gr
Естетика
Има нещо много красиво и магично в риболова на плувка с ваглер. Не случайно, най-ценените ваглери и мачове са изработените ръчно. Пауновото перо, трънчето от бодливо свинче и тръбичката от тръстика, продължават да са суровините, от които се правят ваглерите със стойност неизмерима в парични единици. Искам да Ви разкажа една история за традиции и спомени. На острова има една компания, която проектира и изработва пръти за риболов с изкуствена муха. Компанията се нарича Hardy Marksman. В Hardy Marksman се окомплектоват и мачови въдици от божествени мухарски бланки, като в по-голямата си част се сглобяват на ръка. Услуга се извършва на отбрани клиенти и приятели. Тези мачове са колекционерски реликви, за които определени джентълмени са склони да платят неприлично големи суми а други бленуват в сънищата си. Какво толкова специално има в този риболов, та кара дадени хората да го издигат в култ? Трудно е да се обясни чувството да ловиш червеноперки, на залез слънце, с фиксиран ваглер, който сам си сътворил от тръстика ,която си събрал миналата година от същото място. Може да е странно, но има един специален вид риболовци, които все още ловят с 30 годишни мачове оборудвани с мухарски макари и ваглери от пауново перо. Дали от носталгия или от някаква вътрешна романтична философия, риболовът с ваглер предизвиква наслада, която трудно може да се опише и е невъзможно да се забрави.
Здравейте! Благодаря за хубавата статия! Има един въпрос: Да не би да има грешка в оказването на грамажите на сачмите? Така като гледам и пресмятам...мммм, нещо не излизат сметките?!! Аз ли нещо не разбирам....или има допусната грешка в статията?
ОтговорИзтриванеЖиви и Здрави!!!
Благодаря за страхотната обратна връзка! Грамажите са ориентировъчни и не са пределно точни. Размерът е даден в съчми за патрони, пък ние риболовците ги мерим в тегло. Може да има разминаване и със сигурност има такова при различните производители. Ако имате други мерки може да ги споделите, за да достигнат до повече хора. Поздрави.
ИзтриванеБлагодаря за бързия отговор. Може би от там идват разликите...различен производител.
ИзтриванеОще един път...много хубава, ПОЛЕЗНА статия!!!
Живи и Здрави!!!